Eklektika interjere – kaip prisijaukinti pretenzingą stilistiką?
Eklektiškas interjeras nepalieka abejingų – čia stebina skirtingų stilistikų, medžiagų, raštų ir spalvų darna. Vis dėlto, tai nėra lengviausia stilistika. Eklektika interjere neturi konkrečių erdvių dekoro taisyklių, bet galbūt dėl to sunku išlaikyti ploną ribą tarp meno ir daiktų chaoso. „Magrės baldų“ komanda atrinko esmines interjero dizainerių įžvalgas, aiškias originalaus braižo suvaldymo taisykles ir išskirtinių eklektiškų sprendimų pavyzdžius. Taigi, kaip prisijaukinti pretenzingą, bet išties pastangų vertą interjero stilių?
Šiuolaikinė eklektika – nepakanka tik spalvų ir raštų kontrasto
Kai kalbama apie eklektiką, prieš akis iškyla kontrastingos spalvos ir raštai, vintažinių ir modernių baldų kompozicijos. Tačiau interjero ekspertai ragina neapsigauti – šiuolaikinės eklektikos nereikėtų painioti su padrikai išdėstytų daiktų gausa. Priešingai, tam kad ją suvaldytumėte, stenkitės apgalvoti kiekvieną detalę.
Interjero dizaineriai pabrėžia kelis esminius šiuolaikinės eklektikos bruožus:
- Ekscentriški namai nereiškia daiktų gausos, greičiau – nestandartinius sprendimus.
- Eklektiškos patalpos šiandien turi būti ne tik stilingos, bet ir funkcionalios, patogios.
- Eklektiška linija gali būti įvairi – pagrindinis braižas gali būti tiek klasika, tiek natūralus, organiškas, bohemiškas ar minimalistinis stilius.
Panašu, kad šiandien eklektiško būsto neaplenkia esminis šiuolaikinių namų principas – savito stiliaus ir praktiškų funkcijų gausa. Tad nepamirškite dairytis ne tik netipinių dizaino sprendimų, bet ir funkcionalumo. Pavyzdžiui „Magrės baldų“ kataloge itin daug dėmesio sulaukia sodrių spalvų, erdvios lovos su integruotomis daiktadėžėmis, jutikliniu apšvietimu ar net USB jungtimis.
5 interjero dizainerių patarimai kuriantiems eklektiškas erdves
Laikas pereiti prie įdomiosios dalies – originalaus braižo formavimo. Iš pirmo žvilgsnio sunkiai suvaldoma, meno kūrinį primenanti eklektika interjere prisijaukinama gana paprastais žingsniais. Specialistai dalinasi 5 patarimais, kurie padės greičiau prisijaukinti originalią stilistiką jūsų pasirinktose patalpose.
1. Detaliai apgalvokite interjero planą
Kaip jau minėjome, skirtingų daiktų gausą suvaldysite tik kruopščiai planuodami. Todėl pradėkite nuo konkrečios vizijos kūrimo – kaip atrodys kiekvienas kambarys, kokios funkcijos ir detalės jame svarbiausios. Galima išskirti du esminius dekoro elementų planavimo etapus:
patogus esminių baldų išdėstymo planas (kiekvieno kambario);
dekoro elementų vizijos kūrimas (konkrečios vietos parinkimas prieš daiktui atkeliaujant į namus).
Jei nežinote, kaip tiksliai turėtų atrodyti jūsų svajonių namai, neskubėkite ir pradėkite nuo pirmojo etapo. Svarbiausia nepasimesti plačioje pasiūloje ir aiškiai sau įvardinti, kokie baldai svarbiausi tam tikrose erdvėse ir pradėti būtent nuo jų paieškos. Pavyzdžiui, jei tai miegamasis, viso pradžia turėtų būti lova bei daiktų sandėliavimo sistema. Jei tai svetainės erdvė – centre turėtų būti unikali sofa arba funkcionalus minkštas kampas.
Geriausia dalis ta, kad juos apžiūrėti galite internetu. Galbūt virtualiame „Magrės baldų“ kataloge pamatysite erdvų minkštą kampą ar neeilinę sofą, kuri įkvėps ir tam tikrų stiliaus linijų pasirinkimą.
2. Apsispręskite dėl kelių interjero stilistikų
Kalbant apie stilistikas, pasirinkite kelias, kurias derinsite. Žinoma, viena jų neišvengiamai dominuos. Kaip jau minėjome, tai gali būti tiek prabangi klasika, tiek modernus ar minimalistinis stilius. O gal jus žavi, pavyzdžiui, skandinaviškas braižas? Jis taip pat gali alsuoti subtilia eklektika.
Keli efektyvūs skirtingų stilistikų deriniai, kurie galėtų būti įkvėpimo šaltiniu ir jums:
- klasika ir šiuolaikinis menas;
- skandinaviškas ir modernus braižas;
- minimalizmas ir bohemiška linija;
- industrinis stilius ir organiška linija;
- vintažinis ir industrinis stiliai;
- vintažinė ir moderni linijos;
- minimalizmas ir art deco linija.
Būtų galima pateikti dar bent kelias dešimtis išskirtinių, originalių derinių. Taisyklių čia nėra – įmantrūs linkiai dera su popkultūros kūriniais, o grubus industrinis stilius puošiamas blizgiais art deco elementais. Svarbiausias dalykas čia yra gebėjimas aiškiai apsibrėžti kelias (daugiausiai 3) stilistikos linijas. Tai ir yra eklektika interjere – eksperimentai, lėtos paieškos, mėgavimasis atradimų džiaugsmu.
3. Pasirinkite vyraujančias ir papildančias spalvas
Lygiai taip pat, kaip svarbu apsistoti ties keliomis stilistikomis, verta iš anksto apsvarstyti spalvų paletę. Pastebima, kad šiuolaikiniuose namuose, kur sutelpa tiek poilsio, tiek bendravimo erdvės, dar biuro ir kūrybinės zonos, įprasta tokia kombinacija:
- Namų fonas: neutralios, šviesios spalvos, kurios tampa puikiu fonu išskirtinėms detalėms (kartais viena ar kelios sienos arba jų tam tikros dalys padengiamos raštuotais tapetais ar kontrastinga spalva);
- Namų akcentai: pasirenkamos ryškios, sodrios spalvos (geltona, žalia, mėlyna, rožinė, oranžinė, violetinė).
Tačiau, kaip jau ne kartą pabrėžėme – „rėmų“ nėra. Jei tik yra noro, visas sienas galima nudažyti ryškiai geltona spalva arba visas erdves nudažyti balta spalva. Tebūnie tai drobė unikalių baldų galerijai – meno kūriniams, išraiškingiems foteliams, neeilinėms komodoms bei kitiems akcentams. Beje išskirtinių audinių fotelius ar originaliais raižiniais papuoštas, funkcionalias komodas rasite ir „Magrės baldų“ kataloguose.
4. Žaiskite ne tik spalvomis – eklektika interjere atsiskleidžia ir unikaliais raštais, tekstūromis
Žiūrėkite plačiai – baldas nebūtinai turi būti margintas dekoratyviais elementais. Jis gali būti unikalus savo tekstūros įspaudais. Puikus pavyzdys yra bohemiškoje eklektikoje derinami odiniai baldai ir ryškios nenugludinto medžio detalės. Žinoma, populiarūs ir įprasti sprendimai:
- įvairūs ornamentai;
- geometrinės figūros;
- gyvūnų kailį imituojantys raštai;
- gėlių raštai;
- kt.
Kur ieškoti originalių idėjų? Įkvėpimo semkitės natūralioje gamtoje ir miesto džiunglių architektūroje, meno galerijose, spektaklių dekoracijose ar tiesiog populiariose interjero pavyzdžių platformose.
5. Nepamirškite savo unikalių pomėgių
Dizaineriai pabrėžia – šiuolaikinė eklektika (ar bet kokia kita stilistika) namuose turėtų išsiskirti savitumu. Todėl nebijokite išnaudoti savo pomėgių. Visai nesvarbu, tai pašto ženklų kolekcionavimas ar banglenčių sportas. Gerai pagalvojus, abiejų veiklų atributus galima skoningai integruoti taip, lyg jie būtų dekoro akcentai. Suteikite patalpoms savitą prieskonį.
Tai 5 esminiai žingsniai, kurie leis formuoti patogias ir išskirtines eklektiškas patalpas. Viso pradžia – patogus kambarių planas ir esminiai baldai, atspindintys pagrindines specifinių zonų funkcijas. „Magrės baldų“ kataloguose rasite pagrindinius daiktus miegamojo bei svetainės kambariams, vaikų ir svečių erdvėms, virtuvei. O toliau visa sukasi apie atsakingai parenkamas detales. Jei pristigo įkvėpimo ar tiesiog dairotės dar vieno akcento, kviečiame skaityti toliau.
Eklektika interjere atsiskleidžia per detales – kelios idėjos
Nedidelės smulkmenos į namus atkeliaus pamažu – jas pastebėsite nišiniuose butikuose, gamtoje, kelionėse. O štai kiek didesnius, funkcionalius akcentus galite apgalvoti ir įsigyti iškart, vos apsispręsite dėl pagrindinių baldų tipo ir vietos. Keli originalūs, papildomų funkcijų namams suteiksiantys elementai jūsų eklektiškiems namams:
- Dekoratyvūs veidrodžiai: derinkite skirtingų dydžių, minimalistinių ir įmantrių rėmų veidrodžius, įkomponuokite ir kelis meno kūrinius;
- Skirtingi kilimai: skirtingas namų zonas atskirkite eklektiškais kilimais, nebijokite jų sluoksniuoti (pavyzdžiui įprastas džiuto kilimas ir dirbtinė, ilgesnio plauko kailio imitacija);
- Nestandartinės lentynos: pats lentynų dizainas nėra toks svarbus (pastatomos, pakabinamos, ant ratukų), svarbiausias jų pateikimas – užpildykite šias knygomis, statulėlėmis, žaluma;
- Kontrastingos pagalvėlės: paprastas būdas pagyvinti eklektišką patalpą yra įsigyti daugiau skirtingų spalvų ir raštų pagalvėlių;
- Unikalūs šviestuvai: neretai eklektiškų erdvių dėmesio centru tampa prabangūs arba, priešingai, industriniai šviestuvai.
Daugumą šių išvardintų detalių galite rasti šioje interneto svetainėje. Eklektiškas stilius natūraliai „įpareigoja“ nuolat ieškoti idėjų, saviraiškos būdų, pokyčių. Nuostabu tai, kad kartais jie prasideda nuo vieno netikėtai pastebėto akcento.
Išgrynintas eklektiškas interjeras – tai visų aplinkos elementų visuma, paliekanti žaismingumo, gyvybingumo, individualumo, meniškumo įspūdį. Šiuo atžvilgiu svarbūs tiek šviestuvai, tiek kilimai ir langų uždangos, tiek sienų dekoro priemonės (tapetai ar dažai, paveikslai). Vis dėlto ypatingą efektą galima sukurti vien naudojant kontrastingo dizaino baldus.
Viena tokių idėjų – fotelis „Tauras“, kurio gamybai naudojamos skirtingos medžiagos. Puikus pasirinkimas minkštajai jo daliai galėtų būti odinis apmušalas. Tiesa, jei kambaryje jau turite odinių baldų, „Taurui“ galite parinkti ir tekstilinį apmušalą. Šio baldo eklektiškumą lemia struktūros, tekstūros skirtumai. Pavyzdžiui, kaip atsvara minkštumui kuriant dizainą panaudotas metalas – iš jo sudarytas fotelio karkasas, kojelės. Panašiu efektu žavi ir modernaus dizaino fotelis „Lord“.
Su „Tauru“ gali būti komponuojami tiek klasikiniai, tiek modernūs baldai. Tam puikiai tiktų staliukas metalinėmis kojelėmis ir mediniu stalviršiu. Kitas savitas pasirinkimas – stalelis, kurio pagrindas apmuštas natūralia ar dirbtine oda, o viršus suformuotas iš tamsaus, veidrodžio efektą turinčio stiklo.
Be kontrastuojančių apmušalų tipų galite rinktis ir paties dizaino priešpriešas. Didelis, minkštas kampas „Bravo“, „Luka“ ar minimalistinio dizaino pufas „Elegant“ – vieni iš daugybės variantų. Dar stipresnį eklektikos įspūdį sukursite pasirinkę ne vien skirtingus audinius, bet ir spalvas, raštus. Su vienspalviais apmušalais gali savitai derėti grafikos elementais, abstrakcijomis dekoruoti ar net dryžuoti audiniai. Natūralaus ar dirbtinio kailio detalės (pavyzdžiui, apklotas ar pagalvėlės) – taip pat drąsus pasirinkimas.
Jei turite galimybę keisti visos patalpos interjero detales, rizikuokite ir eklektiškai dekoruodami sienas, grindis, lubas. Pavyzdžiui, minėtą minkšto kampo ir fotelio kompoziciją gali papildyti vienspalvės neutralių atspalvių sienos. Puikus pasirinkimas – rudi, pilki tonai. Jei baldai vienspalviai, gana neutralūs, sienoms galite rinktis ir sodresnes spalvas. Modernūs baldai puikiai derėtų ir su raštuotu, pavyzdžiui, gėlėtu kilimu, tapetais. Elegancijos, klasikos įspūdį galėtų pastiprinti medinės grindys, paveikslų rėmai.
Eklektika ir chaosas – ne tas pats
Nors siekiant eklektikos įprasta dekonstruoti įprastus derinius, rinktis netikėtumą, visiškai pamiršti apie dermę nevalia. Svarbiausia – atrasti tam tikrus subtiliai atsikartojančius elementus. Dėl šios priežasties siūlome atkreipti dėmesį į kelis aspektus:
- Kompozicijos centras. Net ir eklektiškoje patalpoje privalo būti sukurtas dėmesio centras. Tokią funkciją galite paskirti židiniui, ypatingai (pavyzdžiui, lipduku, paveikslais) dekoruotai sienai ar patiems ryškiaspalviams, margu audiniu aptrauktiems baldams. Kitos interjero detalės turėtų būti komponuojamos atsižvelgiant į tokį centrą, stengiantis jo pernelyg neužgožti.
- Spalvų paletė. Spalvinis nuoseklumas būtinas tam, kad išlaikytumėte stilistinį vientisumą. Siekiant tokio tikslo turėtų būti derinami panašių spalvų klasikiniai ar modernūs baldai, langų uždangos, kiti interjero elementai. Pasistenkite apsiriboti 3–5 skirtingomis spalvomis.
- Raštų saikas. Nors eklektika ir pasižymi įvairove, persistengti nereikėtų – tokiu atveju sukursite chaoso, disharmonijos įspūdį.
- Kompoziciniai atspindžiai. Išlaikyti tam tikrą darną padeda ir kompoziciniai sprendimai. Derinkite medienos raštą ir atspalvius, audinio tekstūrą.
- Puošybos detalės. Jei pajutote, kad interjeras atrodo neišbaigtas, jame kažko dar trūksta, pagyvinkite aplinką įmantriu, ypatingo dydžio šviestuvu ar nuotraukų rėmelių kompozicija, kitokiais išskirtinio dizaino dekoro elementais.
Eklektika – interjero stilius, suteikiantis galimybių į gyvenamosios erdvės įrengimą pažvelgti kūrybiškiau, išvengiant didžiųjų interjero klišių, griežtų taisyklių. Čia galima suderinti viską – nuo klasikinių iki bohemiškų elementų. Minimalistiniai ar modernūs baldai, kuriantys savitą ryšį su visomis kambario ar namų detalėmis – pasirinkimas tiems, kurie trokšta gyventi individualioje, originalioje, tačiau ir neprilygstamai jaukioje aplinkoje. Nebijokite ne tik žaisti su spalvomis bei raštais, bet ir integruoti savitų pomėgių atributus, kelionėse ar gamtoje rastas smulkmenas. O jei turite su baldais ar interjero detalėmis susijusių klausimų, drąsiai užduokite juos mums – galime profesionaliai patarti.