+370 634 85000
0

Industrinis stilius: kaip jį sukurti?

industrinis-stilius

Dažnai žiūrėdami filmus, serialus ar televizijos laidas, ypač amerikietiškas, pastebime iš pirmo žvilgsnio gan paprastą, tačiau įdomų interjerą. Aukštos lubos, didžiuliai langai, plytinės sienos ir metaliniai elementai – nors jų visuma ir atrodo gražiai, tačiau kartais gali kilti mintis, kad kažkas nepabaigė tvarkyti tos vietos. Neapsigaukite. Dažniausiai taip atrodo industrinis interjeras, kuris ir pasižymi paprastumu, bet kartu yra nesunkiai pritaikomas įvairiose erdvėse, funkcionalus bei išskirtinis. Jei žavitės šiuo stiliumi ir savo namus norite kurti pagal jo principus ar tiesiog geriau susipažinti su industrinio interjero subtilybėmis – šis įrašas kaip tik jums.

Kaip atsirado industrinis stilius?

Industrinis stilius atsirado žmonėms pradėjus apsigyventi senų gamyklų ar sandėlių erdvėse. Tai siejasi su XX a. 20–jame dešimtmetyje Jungtines Amerikos Valstijas ištikusia Didžiąją Depresija. Jos metu tūkstančiai žmonių prarado darbą, užsidarė daugybė pramoninių įmonių ir liko tuščios, erdvios patalpos. Šios vietos tapo patrauklia gyvenamąja vieta jauniems menininkams, kadangi didžiulė erdvė ir žemos nuomos kainos tiko kūrybai. Erdvus išplanavimas kartu su didžiuliais langais ir aukštomis lubomis taip pat patiko tiems, kurie norėjo pabėgti nuo „ankšto“ miesto gyvenimo bei šurmulio.


Vėlesniais dešimtmečiais, veikiamas įvairių stilių, industrinis dizainas vėl tapo populiarus. Dabar jis susilaukia tiek dėmesio ne vien dėl susiklosčiusios politinės ir finansinės situacijos, tačiau dėl savo išskirtinio stiliaus, praktiškumo. Bėgant metams šis stilius išsivystė nuo paprasto erdvinio ar struktūrinio konstrukto, likusio užsidarius įvairioms gamykloms, iki tvirto ir išskirtinio dizaino, kuris gali būti pritaikomas tiek mažiems butams, tiek didelėms darbo patalpoms.


Pagrindiniai šio stiliaus bruožai


Šis interjero stilius gimė iš tokių patalpų kaip senos gamyklos, nenaudojami sandėliai, kurie buvo prikeliami antram gyvenimui ir tapo gyvenamaisiais, į palėpę panašiais, būstais. Industrinis interjeras yra susijęs su kažko seno, komercinio daikto atnaujinimu stipriai nekeičiant pirminės jo išvaizdos. Ši estetika yra supaprastinta ir minimalistinė, tačiau ji pasižymi laiko patikrinta kokybe, kurią sunku dirbtinai atkartoti.


Pagrindiniai bruožai:

  • Butai išsiskiria sienomis. Dažnai jos būna plytinės ir suteikia erdvei kaimišką, gamyklinį pojūtį. Nors daugelyje šiuolaikinių namų sienos yra uždengtos gipso kartono plokšte, atverti originalias plytų sienas ar sukurti jų imitaciją tampa madinga. Taip pat šiam interjerui tinka paprastos betoninės sienos ir grindys, kurios neapkrauna vaizdo ir kuria atitinkamą nuotaiką.
  • Kitas svarbus dalykas – spalvos. Industrinis stilius savo tonų palete gali priminti šiuolaikinį stilių. Jame dominuoja neutralios spalvos, tokios kaip pilka, juoda, balta ir ruda. Tačiau nevengiama ir ryškesnių tonų. Anksčiau minėta plytų siena dažnai išsiskiria raudonai oranžine spalva. Taip pat šiame interjere tinka ir įvairūs tamsūs žali ar mėlyni atspalviai. Tačiau geriau nemaišyti visų jų kartu. Išsirinkite keleto neutralių spalvų paletę ir jai gyvumo suteikite vienu ryškiu tonu.
  • Šis interjeras atsirado iš gamyklinių erdvių, todėl jame iki šiol labai svarbi erdvė. Industrinis dizainas pasižymi erdve su aukštomis lubomis, kur telpa keletas skirtingų gyvenamųjų patalpų. Nuo šio dizaino neatsiejami yra dideli langai. Jie gali tęstis per visą kambario aukštį ar plotį.
  • Kuriant šį dizainą nesiekiama tobulumo. Išsikišę vamzdžiai, lubų sijos – tai tik prideda daugiau žavumo ir tikrumo namų erdvei.


Remiantis šiais keturiais aspektais, sukurti industrinio stiliaus įkvėptą erdvę savo namuose gali būti lengviau.


Svarbiausi industrinio stiliaus akcentai

Namai neįsivaizduojami be baldų. Jie padeda kurti išpildyti interjerą ir tuščią erdvę užpildyti jaukumu. Šiame dizaine dominuoja masyvūs, žemi, ryškiomis linijomis pasižymintys baldai. Ryškių spalvų, margų raštų ir įmantrių formų gaminiai čia nelabai tinka. Industrinis stilius pasižymi natūralumu – vienspalviais, neutraliais baldų apmušalais, medienos ir metalo deriniu.


Svetainė

Tokio stiliaus namai dažnai gali priminti studijos tipo apartamentus. Šiuose būstuose dažniausiai didžiausia erdvė, kurioje galima atskleisti interjero subtilybes, yra svetainė. Kaip ir minėta anksčiau, čia dominuos dideli langai ar akcentinė plytų siena, tačiau ne mažiau svarbūs ir tinkami baldai. Norint užpildyti tokią erdvę puikiai tiks didelis, bet spalviškai iš bendro kolorito neišsiskiriantis minkštas kampas. Jeigu norite kurti labiau vintažinį interjerą apsvarstykite odinių baldų įsigijimą. Metams bėgant jie natūraliai dėvėsis ir suteiks namams dar daugiau patrauklumo. Darbo erdvėje senus laikus priminti ir puikia poilsio vieta gali tapti didelis fotelis.


Miegamasis

Iš pirmo žvilgsnio atrodo neįmanoma įrengti miegamojo remiantis šiuo interjeru, kuris paremtas darbo vietos specifika ir stiliumi. Tačiau industrinis dizainas įmanomas ir poilsio erdvėje. Kaip ir visame interjere čia dominuoja dideli baldai, todėl verta rinktis dvigulę lovą. Būtinai atkreipkite dėmesį į spalvas – šiuo metu populiarios miegamojo spalvos puikiai derės šiame interjere. Prie didelės lovos galite derinti medinę spintelę ar iš medienos pagamintas ir prie sienos pritvirtintas lentynas. Taip pat miegamasis dažnai neįsivaizduojamas be romantiškų elementų, pavyzdžiui, didelių metalinių žvakidžių ar įmantraus sietyno.


Valgomasis

Gamyklose ir sandėliuose anksčiau būdavo dideli, masyvūs mediniai stalai. Industrinis interjeras ir šiomis dienomis išsiskiria tomis pačiomis stalų tendencijomis, kaip ir XX a. pradžioje. Paprasta mediena ir įvairus metalas yra pagrindinis industrinio interjero baldų derinys. Galite rasti beveik visus baldus, kurie bus pagaminti sumaišius šiuos du elementus. Pramoninę nuotaiką kurti padės tiek didžiulis medinis stalas su metalinėmis detalėmis papildytomis kėdėmis šalia, tiek nedidelis kavos staliukas su metalinėmis kojomis.


Aksesuarai

Joks interjero stilius paprastai neįsivaizduojamas be specifinių, dažniausiai tik jam vienam būdingų dekoro detalių ar jų derinių. Kaip ir baldai, aksesuarai šiame stiliuje atspindi senas gamyklas ir tas pačias vyraujančias medžiagas: medieną, metalą ir akmenį. Kaip ir miegamajame, taip ir visame būste šį interjerą gali papildyti masyvūs metaliniai šviestuvai. Jei namuose turite antrą aukštą, būsto akcentu gali tapti iš metalo pagaminti spiraliniai laiptai. Taip pat įdomumo interjerui gali suteikti mažos detalės, tokios kaip metalinės lentynų atramos, primenančios vamzdžius, ar dideli karnizai su sunkiomis užuolaidomis.


Industrinis stilius susijęs su praeitimi, todėl jame puikiai derės vintažiniai, antram gyvenimui prikelti baldai, paveikslai ar statulėlės. Kituose interjeruose gan keistai atrodančios metalinės spintelės ar tinkliniai krepšiai daiktams puikiai tiks ir papildys pramoninį įvaizdį. Na, o gan sunkiai atrodančiam dizainui suteikti jaukumo ir lengvumo gali įvairūs kailiniai kilimai, užtiesalai ar pagalvėlės.


Taigi, jei jus žavi praeitį primenantys daiktai ir norite atnaujinti savo gyvenamąją vietą, įkvėpimo ieškokite XX a. atsiradusiame industriniame interjere. Suprasti, iš ko jis susideda ir kaip jį susikurti, jums padės visi prieš tai išvardinti aspektai. Jei šiuos apgalvosite ir žinosite jų derinimo galimybes, galėsite net ir mažam butui suteikti didelės senovinės gamyklos įspūdį. Tad nebijokite eksperimentuoti ir susikurti svajonių namus!